Podobně jako u jiných kovů lze i u hliníku v mnoha případech pro úpravu povrchu nebo další práci s tímto materiálem využít pískování. Jak pískování probíhá a co je nutné o něm vědět? Jakou pískovačku a abrazivo využít? To vše se dozvíte v našem článku.
Kdy a proč pískovat hliník
Hliník lze tryskat, v případě, že chcete:
- Čištění předmětů,
- odstranění koroze,
- zdrsnění povrchu,
- sjednocení povrchu,
- předúprava před lakováním,
- odstranění původního nátěru nebo
- leštění povrchu.
Mokré versus suché tryskání hliníku
I metoda mokrého tryskání je pro hliník použitelná. Nevýhodou je to, že je nezbytné rychle provést následnou povrchovou úpravu, abychom eliminovali riziko, že materiál zoxiduje. Jinak platí obecně výhody i nevýhody mokrého tryskání, tj. vysoká účinnost (tedy i zkrácení času potřebného pro pískování) i nízká prašnost.
Doporučení při pískování hliníku
Je potřeba počítat s tím, že oproti ostatním kovům je hliník měkčí. Proto je nutné s ním pracovat opatrně, abychom předešli poškození.
Ukázka pískování hliníkového disku kola
Ze stejného důvodu je nutné zvolit nízký tlak, který můžeme v průběhu pískování podle potřeby zvýšit. Doporučená hodnota je 50 PSI, tedy přibližně 3,5 bar. Vždy je vhodné vyzkoušet účinky tryskání nejprve pouze na malé ploše.
Výběr pískovačky a abraziva
Z konkrétních modelů pískovaček je možné pro pískování hliníku doporučit hobby boxy, například verzi sbc350, hobby mobilní pískovačku pod označením SB20 či SB28 a injektorový tryskací box ECO.
Nejvhodnějšími abrazivy jsou balotina, jedlá soda nebo ořechové skořápky. Obecně tedy lze říci, že je potřeba vybírat abraziva, která nemají tak silný brusný účinek.
Záleží ale samozřejmě na účinku, kterého chceme docílit. Pro lesklý vzhled povrchu je vhodná právě balotina, jedlá soda. Budeme-li následně aplikovat nátěr, můžeme k otryskání volit korund, případně skleněnou drť.
Nevhodné je použit ocelových abraziv (ať již ocelové drti nebo granulátu) kvůli riziku vzniku koroze na povrchu hliníku.