Pískování a povrchová úprava dřeva (Kompletní průvodce)

Dřevo patří mezi materiály, které se mohou nevhodným tryskáním poškodit. Jak nejlépe tryskat, čím a podle čeho vybírat vhodnou pískovačku v závislosti na konkrétním účelu?

Obsah článku
Vhodné pískovačky na dřevo
Zobrazit
Vhodná abraziva na dřevo
Zobrazit
 

Kdy zvažovat pískování dřeva?

Tryskání je efektivním postupem, který je schopen dřevu vrátit původní podobu. Na tento materiál působí celá řada vnějších vlivů, které původní vzhled mohou významně narušit. Obnovit jej je možné právě pomocí pískování.

ukázka-dreva-pred-po-pískování

Touto metodou lze odstranit organické povlaky, jako jsou mechy či plísně, povrch očistit a také sjednotit. Současně tak lze zvýraznit původní strukturu dřeva (letokruhy a suky), případně záměrně nechat stopy po otryskání tak, abychom z estetických důvodů imitovali vizuálně například efekt broušení či řezání. Pískování do dřeva můžeme využívat pro dekorativní účely také pro vytvoření nápisů nebo ornamentů. S využitím tryskání lze odstranit staré nátěry (lak nebo barva). Rovněž se tryskání dřeva používá za účelem přípravy pro další technologické postupy (lakování, tlaková penetrace).

Konkrétní příklady:

  • odstranění nátěrů z nábytku (komody, skříně, a to včetně nábytku starožitného)
  • odstranění vrstvy laku z rámu oken
  • renovace poškozených dřevěných předmětů
  • odstranění graffiti
  • odstranění špíny
  • pískování krovů
  • tryskání dřevěných altánů
  • pískování roubenek
  • tryskání dřevěných dveří
  • čištění a povrchová úprava krovů
  • pískování chat (očištění od mechu atd)
  • tryskání plotů
  • pískování podlah

Ne vždy je tryskání postup, který je možné pro dřevo doporučit vzhledem k tomu, že otryskání způsobí, že se materiál stane více pórovitým.

Optimální je začít s jemným abrazivem, zkontrolovat si výsledek a až pak případně zvýšit tlak nebo použít abrazivo těžší, tedy si nejprve zkušebně otryskat jakýsi vzorek.

Při práci postupujte plynule, nesoustřeďte se příliš do jednoho místa. V průběhu výsledek kontrolujte. Jestliže je otryskání intenzivnější, můžete pracovat rychleji. Jestliže jsme s výsledkem zkušebního tryskání spokojeni, můžeme přikročit k tryskání celého předmětu.

U rovných ploch, jako jsou fasády nebo dřevěné podlahy, lze pískování použít pro dočištění spár. Tedy spíše pro práce dokončovací. Vhodnějším nástrojem je pro žádoucí úpravu povrchu bruska. U té však právě platí, že do spár se s ní nemáme šanci účinně dostat a právě tehdy předmět otryskáme. Rámy oken, které bruskou účinně očistit nelze, nejlépe zbavíme nátěrů chemickou cestou. Pro běžnou údržbu fasády obvykle postačí i proud vody z WAPky.

Primárně tak lze doporučit tryskání dřeva zejména pro renovační práce na nábytku, a to včetně toho starožitného.

Naše doporučení

Doporučeným abrazivním materiálem jsou zejména drcené ořechové skořápky, plast nebo kukuřičná směs, případně též jemnější jedlá soda. Pro tryskání je nevhodný vysoký tlak, dřevo by se tímto způsobem mohlo výrazněji deformovat. Doporučené nastavení minimálního tlaku je cca 3 bar. Jestliže výsledek neodpovídá naší představě, můžeme tlak postupně zvýšit, a to až na 8 bar.

Po otryskání je na místě povrch ošetřit impregnací vhodným nátěrem. Díky tomu zajistíme prodloužení životnosti materiálu a jeho ochranu před působením dalších vlivů, jež by mohly mít negativní vliv (mechanické, chemické atd.). Využít lze pro tuto následnou povrchovou úpravu dřeva nátěry přírodního i syntetického původu.

Ukázky z praxe

Doporučené produkty na dřevo

Doporučené pískovačky

Pro pískování dřeva lze doporučit mobilní pískovačky, které svým výkonem pro tento účel postačují. Zároveň tryskaný materiál nepoškozují vyvíjením příliš vysokého tlaku. Dřevo po otryskání zůstává hladké, abrazivo současně tryskaný povrch neničí.

Konkrétní velikost zařízení se určuje podle toho, jak velkou plochu chceme otryskat. Pískovačky do 75 l se hodí pro menší díly, pískovačky s objemem do 200 l větších dřevěných prvků. Obecně platí, že čím je větší objem tryskací jednotky, tím je cyklus tryskání delší.

Mobilní pískovačka SB10 Mobilní pískovačka
SB 10
Prašná, na drobné věci Koupit
Mobilní pískovačka SB28 Mobilní pískovačka
SB 28
S odsáváním na drobné předměty Koupit
Tryskací set BlastRazor Z-200 RCS Tryskací set BlastRazor
Z-200 RCS
Profi řešení Koupit

Doporučená abraziva

Vhodná jsou primárně lehká abraziva, která tryskaný povrch nepoškozují. Ta bychom měli volit jako první. V následujícím výčtu jsou abraziva seřazena od těch nejlehčích až po tryskací média těžká.

 1. jedlá soda
 2. plast
 3. drcené ořechové skořápky
 4. pemza (aktuálně nemáme v nabídce)
 5. přírodní granát

Výhody tryskání dřeva

Při pískování záleží především na rychlosti, jíž jsou částice abraziva vrženy vůči otryskávanému předmětu. Tvrdší dřevo vyčistí pouze jemněji, zatímco měkké části intenzivněji obrousí.

Výhoda pískování za pomocí pískovačky oproti jakýmkoli jiným postupům (ať mechanickým nebo chemickým) tkví především ve vyšší rychlosti a účinnosti. Tryska díky svému záběru umožňuje dostatečně efektivně opískovat i rozsáhlejší plochy. Zároveň je výsledný efekt kvalitní, neboť tryskání je rovnoměrné. A to i v těžko přístupných místech, jako jsou spáry či prohlubně.

Šetrnost

Šetrnost – zachování původního vykreslení dřeva bez poničení

Renovace dřevěného nábytkuZkuste si obrousit starou židli úhlovou bruskou nebo vrtačkou se speciálním kartáčem, či brusnou rašplí. Těžko odhadnete sílu a i při vší šikovnosti a trpělivosti se vám lehce stane, že zajede do „masa“. Poškození už nijak nevrátíte.

Na dřevo se při pískování mobilní pískovačkou „stříká“ pistolí s tryskou abrazivo pod vysokým tlakem. Rychlost částic přitom dělá požadovanou práci – pracuje výběrově, protože pískuje (brousí, čistí, sjednocuje) pouze měkké části dřeva, kdežto tvrdé nechává být a pouze je jemně vyčistí.

Tím pádem nedochází k trvalému a nenávratnému poškození dřeva.

Rychlost

Vraťme se ještě jednou k broušení dřeva bruskou či vrtačkou. Ať se budete snažit být rychlí sebevíc, musíte si dávat pozor, abyste dřevo nepoškodili. Tím pádem se celý proces velmi zpomaluje.

Pískování starého dřeva je při čištění a renovaci mnohem jednodušší a rychlejší: Mobilní pískovačku naplníte abrazivním materiálem (objem dle typu, od 9 až po 60 litrů), vezmete pistoli s tryskou do ruky a „jedete“. Záběr trysky je při pískování dřeva široký, a proto jste schopni rychle zvládnout i rozsáhlejší plochy. A to zároveň i rovnoměrně a efektivně.

V případě, že máte parkety nebo jiný druh dřevěné podlahy, můžete využít pískování, co je jeden z nejrychlejších způsobů renovace podlahy, avšak nic se nevyrovná nové podlaze od opravdových profesionálů z oboru, musíte však počítat, že to nebude raz-dva.

Účinnost

Zkoušeli jste renovovat starou dřevěnou podlahu horkovzdušnou pistolí? I to je možnost. Jenže například při odstraňování starého nátěru se vrstva lepí na špachtli a místo abyste povlak snadno stáhli, začnete se v tom patlat.

Podobný problém nastává při čištění či renovaci starého dřeva chemickou cestou. Je jednoduché skříň natřít a čekat, až začne nátěr působit. Jenže tímto způsobem nikdy nedosáhnete maximální účinnosti – vždycky něco zůstanete v záhybech, spárách a musíte pokračovat znovu.

Při pískování dřeva se jemné abrazivo dostane všude – pojme nerovnosti, spáry, prohlubně. Povrch přejedete jednou a finální úprava je hotová.

piskovani_dreveneho_domu_venku

Ukázka renovace dřevěného domu (před a po pískování)

Zdroje

http://theplywood.com/sandblasting-wood https://www.ehow.com/how_7477072_sand-blast-wood.html https://www.everlastsidingnewengland.com/blog-0/bid/76259/Is-Sandblasting-Your-Wood-Siding-a-Good-Idea https://www.slideshare.net/bigasandblaster/top-tips-for-sandblasting-wood