Pískování a povrchová úprava skla (Kompletní průvodce)

Pískování skla nachází využití v mnoha odvětvích. Kdy se používá a jak si vybrat vhodnou pískovačku a nejlepší abrazivo? To vše se dozvíte v tomto článku

Obsah článku
Vhodné pískovačky na renovace
Zobrazit
Vhodná abraziva na renovace
Zobrazit
 

Kdy zvolit pískování skla

Nejčastěji nachází tato technika uplatnění ve sféře umělecké a reklamní. Do skla můžeme tímto způsobem vyrývat ornamenty, nápisy, firemní loga či podobné prvky. Rovněž můžeme tímto způsobem zcela sklo zmatnit.

To lze v zásadě udělat dvěma způsoby: V komerční sféře se zmatnění skla tvoří právě pískováním nebo jako druhá možnost i naleptáním povrchu kyselinou. Pískování vytvoří na povrchu skla charakteristicky drsnou strukturu. Obecně se hodí buď na zmatnění celého povrchu nebo na jednodušší motivy. Doporučit tak lze pro pískování skel (například na skleničkách), jestliže nepotřebujeme příliš složité obrazce.

Leptání kyselinou lze lépe kontrolovat, proto není problém na skle vytvořit i složitější ornamenty. Ve výsledku bude díky této technologii povrch nejen matný, ale také více hladký. Rovněž nemá sklony k opotřebovávání a na povrchu nezůstávají otisky prstů.

Příklady otryskávání předmětů:

  • tryskani-skla-piskovackoupískování skleniček
  • otryskávání pohárů
  • tryskání okenních tabulí
  • pískování vitrín a výloh
  • tryskání zrcadel

Větší vzdálenost skla od trysky znamená sice menší rychlost zrn, můžeme tak ale zajistit stejnosměrnost otryskané plochy. V závislosti na požadovaném výsledku přizpůsobíme i dobu tryskání. Usilujeme-li pouze o matný povrch, doba otryskávání by neměla překročit řádově pouze několik vteřin. Sklo je křehkým materiálem, v extrémním případě bychom ho mohli tryskáním i definitivně zničit. Budeme-li směřovat proud abraziva intenzivně do jediného místa, postupně protryskáme sklo skrz.

Plochy, které otryskat nechceme, je nutné překrýt. K tomuto účelu se hodí různé způsoby: Používat se mohou kovové šablony, pružné fólie, plasticky tvarované vrstvy nebo speciální krycí nátěry.

Pozor: Potřebný tlak pro práci činí zhruba 6 bar

Doporučené produkty na pískování skla

Doporučené pískovačky

Pro pískování skla jsou vhodné kabinové injektorové nebo tlakové pískovačky, které nepráší a jsou vhodnéo na malé předměty. Mechanická rotační zařízení s lopatkovými koly se ve sklářství nepoužívají. Případně je možné vhodné využít hobby mobilní pískovačku, která však práší a nehodí se do uzavřených prostorů (pokud tedy nemáte ppískovačku s odsáváním prachu). Potřebný tlak pro práci činí zhruba 6 bar.

Mobilní pískovačka SB10 Mobilní pískovačka
SB 10
Levná varianta
Nevhodné do uzavřených prostorů (prašnost)
Koupit
Tryskací set BlastRazor Z-200 RCS Pískovací kabina
SBC 350 RCS
Hobby varianta
Vhodné do uzavřených prostorů (nepráší)
Zobrazit
Tlakový tryskací box ECO Tlakový tryskací box
ECO
Profesionální varianta
Vhodné do uzavřených prostorů (nepráší)
Zobrazit

Doporučená abraziva

Pro jemné pískování skla doporučujeme použít balotinu. Pro náročnější práce i několik druhů abraziv kdy chceme tzv. vystínovat.

Další vhodná abraziva:

Další zdroje: