Pískování a povrchová úprava plastů (Kompletní průvodce)

Tryskání plastů je dalším velmi efektivním způsobem, kde se může uplatnit právě abrazivo. Jak si vybrat to správné a jaké pískovačky se pro tento účel konkrétně používají? Vše se dočtete v tomto článku.

piskovani-povrchova-uprava-plastu

Obsah článku
Vhodné pískovačky na plasty
Zobrazit
Vhodná abraziva na plasty
Zobrazit
 

Kdy a jaké plasty mohu pískovat?

Pískování plastů se v praxi využívá u prací jemného charakteru. Jde zejména o renovaci PVC, případně umělecké dekorování. Používá se nejčastěji ve stavebnictví, kde jsou důvodem jak čistě estetické důvody, tak i například vypískování značek do dílů, automobilovém či chemickém průmyslu nebo v umělecké sféře pro čistě dekorativní účely. Pak musíme šablonou zakrýt plochu, kterou si otryskat nepřejeme.

Pískování plastů využijeme nejen jako závěrečnou úpravu povrchu, ale také v procesu předúpravy, pro další technologický postup, například lakování či lepení. Pískování plastu přispívá ke zkvalitnění a zefektivnění dalších kroků.

Obecně vyžaduje takováto povrchová úprava plastu pouze jemné zacházení, abychom plast nezničili. Nejčastěji se pískování používá pro odstranění nežádoucích vrstev barvy. Pískovat lze jak tvrdé plasty (polykarbonát), tak i ty měkké (ABS).

Pískování jako postup na úpravu plastů má výhodu především ve své ekonomičnosti. Plasty lze tryskat i suchým ledem, nicméně z technologického hlediska se jedná o postup náročnější, takováto zařízení jsou velmi drahá a náročná na provoz.

Příklady použití

  • Tryskání madel, nárazníků, difuzorů,
  • zdrsnění povrchu,
  • očištění dílů motocyklů a skútrů před lakováním,
  • odstranění nánosu barvy,
  • renovace zašlých plastových dílů (světlomety) nebo
  • opravy nových špatně nalisovaných dílů.

Doporučené produkty na pískování plastu

Doporučené pískovačky

Jakožto doporučované zařízení se nejlépe pro tento typ prací osvědčila pískovačka injektorová nebo nízkotlaká hobby pískovačka.

Mobilní pískovačka SB20 Mobilní pískovačka
SB 20
Vhodné na občasné používání a větší plasty (práší) Koupit
Injektorový tryskací box ECO Injektorový tryskací box
ECO
Nejvhodnější pískovačka na plasty (nepraší) Koupit

Doporučená abraziva

Primárně je vhodná balotina vzhledem k tomu, že dokáže tryskat velmi jemně a otryskávaný povrch minimálně poškozuje. Pro velmi jemné práce lze také použít jedlou sodu, případně můžeme tryskat měděnou struskou. Ten představuje z výše uvedeného ekonomicky asi nejvýhodnější možnost.

Balotina abrazivo Balotina Koupit
Sod bicarbona aabrazivo Jedlá soda Koupit
"Měděná Měděná struska Zobrazit

Ukázky z praxe

Zdroje:

https://www.finishingsystems.com/blog/abrasive-blasting-media-guide/